2020-02-07 Admin

Światowy Dzień Chorego

Drodzy chorzy bracia i siostry, wasza choroba stawia was w szczególny sposób pośród owych, “utrudzonych i obciążonych”, którzy przyciągają wzrok i serce Jezusa. Stąd wychodzi światło, które oświeca wasze chwile ciemności i nadzieja wobec waszego zniechęcenia. Jezus zaprasza was, abyście przyszli do Niego: «Przyjdźcie». W Nim bowiem niepokoje i pytania, które rodzą się w tej waszej “nocy” ciała i ducha, znajdą siłę do ich pokonania. Z Orędzia Ojca Świętego Franciszka na XXVIII Światowy Dzień Chorego

Papież Franciszek i chorzy

W 1992 r. papież Jan Paweł II ustanowił Światowy Dzień Chorego. Na dzień obchodów wybrał wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, które przypada 11 lutego. Taka decyzja być może wynikała z tego, że to do właśnie tego miejsca przybywa wielu pielgrzymów, aby prosić Boga przez wstawiennictwo Maryi o dar uzdrowienia.

Co roku, gdy przypada ten dzień pamiętamy o chorych i modlimy się za nich. W wielu kościołach odbywają się specjalne nabożeństwa. W naszej parafii takie nabożeństwo będzie we wtorek, 11 lutego o godz. 16.00. Serdecznie zapraszam osoby chore i starsze. Pół godziny przed Mszą św. będziemy można skorzystać z sakramentu pokuty, a po Mszy św. zostanie udzielony sakrament Namaszczenia Chorych.

Niestety wciąż gdzieś w naszej świadomości funkcjonuje określenie „ostatnie namaszczenie”. Może dlatego, są takie przypadki, że długo zwlekamy, aby poprosić o udzielenie tego sakramentu naszym bliskim. Być może nie chcemy ich „straszyć” perspektywą bliskiej śmierci, ale przecież to zupełnie nie o to, chodzi w tym sakramencie. Jak sama nazwa wskazuje jest on nie tylko dla umierających, ale dla chorych. By przyjąć ten sakrament nie trzeba więc żegnać się z tym światem. Wystarczy, że jesteśmy chorzy, słabi, nie dajemy rady uczestniczyć we Mszy św. w kościele i korzystać tam z sakramentów świętych. Wiele jest okazji by poprosić i przyjąć ten sakrament. Jest to możliwe przed Świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocą, z okazji Rekolekcji Parafialnych i Światowego Dnia Chorego. Taka możliwość jest również w każdy pierwszy piątek miesiąca. Z własnego doświadczenie wiem, że chorzy tych spotkań z Jezusem bardzo potrzebują. Może nie zawsze wiąże się ono z fizycznym uzdrowieniem, ale na pewno obecność Jezusa dodaje siły do dźwigania swojego krzyża. Nie pozbawiajmy takiej możliwości naszych bliskich. Nie czekajmy na ostatnią chwilę. Poprośmy kapłana by przyniósł naszym bliskim Jezusa.

ks. Proboszcz