Historia parafii

Zawadka Osiecka to malownicza wioska położona nad rzeką Kłopotnicą w powiecie jasielskim. Jej mieszkańcy zasłynęli z produkcji koszy leszczynowych sprzedawanych nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami. Do 23 sierpnia 1998 r. miejscowość należała do parafii Samoklęski. Już szesnaście lat wcześniej mieszkańcy Zawadki Osieckiej zapragnęli mieć swoją świątynię, dlatego w 1982 r. rozpoczęli budowę kościoła. Były to bardzo trudne czasy dla takich inwestycji ze względu na trudności ówczesnych władz oraz brak dostępu do materiałów budowlanych. Zawiązany wówczas Komitet Budowy Świątyni wykazał się wielką determinacją, aby dzieło mogło wzrastać. Choć parafianie nie byli ani liczni, ani bardzo zamożni, to jednak prace jak na tamte czasy posuwały się w bardzo dobrym tempie. Wszyscy czuli potrzebę by wśród ich domów, stanął Dom Boży. Do tej pory, aby uczestniczyć we Mszy św., czy innych nabożeństwach musieli pokonywać blisko trzy kilometry przez pola. I czynili to mimo niepogody, braku odpowiedniego odzienia, czy obuwia. Kierowani wiarą prowadzili do kościoła w Samoklęskach swoje dzieci, tam przyjmowali sakramenty święte, zawierali małżeństwa, chowali swoich zmarłych. Niezwykle żywe jednak było w nich pragnienie, aby mieli swój kościół, do którego będzie mógł przyjeżdżać kapłan i razem z nimi oddawać cześć Bogu.

Marzenia mieszkańców urzeczywistniły się już pod koniec 1985 r. Na terenie Zawadki Osieckiej stanęła świątynią pod wezwanie Miłosierdzia Bożego, którą poświęcił 27 października ówczesny biskup przemyski Ignacy Tokarczuk. Wprawdzie trzeba było jeszcze sporo czasu i ofiar wiernych, aby mogła być godna obecności Boga, ale już wtedy stała się dumą i radością Zawadczan. Radość była tym większa, że był to owoc ich ciężkiej pracy, poświęcenia i ofiarności. Wiele prac wykonali we własnym zakresie poświęcając swój czas, narzędzia a często także materiały. Teraz już nie musieli pokonywać tylu kilometrów, aby uczestniczyć w Eucharystii, czy skorzystać z posługi kapłana.

Nie zatrzymali się jednak na tym etapie. Podjęli starania, aby Zawadka Osiecka stała się samodzielną parafią. Choć realizacja tych planów wcale nie była łatwa, nie poddali się. Ich starania docenił biskup rzeszowski Kazimierz Górny tworząc w 1998 r. Rektorat w Zawadce Osieckiej. Rok później rozpoczęto budowę plebanii dla kapłana, który tymczasowo zamieszkał w wynajętym domu na terenie wioski. Najwyraźniej zaangażowanie mieszkańców zauważył Ks. Biskup Ordynariusz, bo już 23 sierpnia 2000 roku została utworzona Parafia Rzymskokatolicka w Zawadce Osieckiej. Duszpasterstwo w parafii prowadzili: ks. Władysław Depa, ks. Andrzej Buchowski i ks. Bogdan Hahn.

Kościoł w Zawadce Osieckiej - dawniej
Kościoł w Zawadce dawniej...
Kościoł w Zawadce Osieckiej - obecnie
... oraz obecnie (2021 r.)